Article and Photos By Eric Borromeo

      It was indeed another glitzy event as the Philippine Movie Press Club (PMPC) rolled out the honors of the 29th Star Awards for TV, held at Kia Theater, in Cubao, Quezon City, last night.

       Maja Salvador and Alden Richards took home the top plum as Best Drama Actress (Bridges of Love) and Best Drama Actor (Ilustrado), respectively.

    ABS-CBN was hailed Best TV Station. Other major winners are Bridges Of Love-Best Primetime TV Serie, The Half Sisters-Best Daytime Drama Series, and Ilustrado-Best Drama Mini-Series, among others.

star awards5 (FILEminimizer)

Here is the complete list of winners for the 29th Star Awards for Television:
BEST TV STATION – ABS-CBN

BEST PRIMETIME TV SERIES – Bridges of Love (ABS-CBN)

BEST DAYTIME DRAMA SERIES –The Half Sisters (GMA-7)

BEST DRAMA MINI-SERIES – Ilustrado (GMA-7)

BEST DRAMA ACTRESS – Maja Salvador (Bridges of Love / ABS-CBN)

BEST DRAMA ACTOR – Alden Richards (Ilustrado / GMA-7)

BEST SUPPORTING ACTRESS – Sheryl Cruz (Strawberry Lane / GMA-7)

BEST SUPPORTING ACTOR – Baron Geisler (Nathaniel / ABS-CBN)

BEST CHILD PERFORMER (tie) – Harvey Bautista (Wansapanataym Presents Remote Ni Eric /ABS-CBN)/Marco Masa (Nathaniel / ABS-CBN)

star awards8 (FILEminimizer)

BEST NEW MALE TV PERSONALITY – Alonzo Muhlach (Inday Bote / ABS-CBN)

BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY – Jana Agoncillo (Dream Dad /ABS-CBN)

BEST DRAMA ANTHOLOGY – Magpakailanman (GMA-7)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS – Judy Ann Santos (“Ilog” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN) &
Sunshine Cruz (“Barko” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR – John Lloyd Cruz (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM – T3: Enforced (TV5)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST – Vicky Morales (Wish Ko Lang / GMA-7)

BEST GAG SHOW – Banana Split: Extra Scoop (ABS-CBN)

BEST COMEDY PROGRAM – Pepito Manaloto: Ang Tunay Na Kuwento (GMA-7)

BEST COMEDY ACTOR – Jayson Gainza (Banana Split: Extra Scoop / ABS-CBN)

BEST COMEDY ACTRESS – Rufa Mae Quinto (Bubble Gang / GMA-7)

star awards25 (FILEminimizer)

BEST MUSICAL VARIETY SHOW – ASAP 20 (ABS-CBN)

BEST MALE TV HOST – Vice Ganda (It’s Showtime / ABS-CBN)

BEST FEMALE TV HOST – Anne Curtis (It’s Showtime / ABS-CBN)

BEST REALITY SHOW – I Do (ABS-CBN)

BEST REALITY SHOW HOST – Toni Gonzaga, Enchong Dee, Bianca Gonzalez, Robi Domingo (PBB 737 / ABS-CBN)

BEST GAME SHOW – Wowowin (GMA-7)

BEST GAME SHOW HOST (tie) – Luis Manzano (Deal Or No Deal / ABS-CBN) & Willie Revillame (Wowowin / GMA-7)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM – ASOP Music Festival Year 4 (A Song Of Praise) (UNTV 37)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST – Billy Crawford (Your Face Sounds Familiar / ABS-CBN)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM (tie) – Del Monte Kitchenomics (GMA-7) & Matanglawin (ABS-CBN)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST – Kim Atienza (Matanglawin / ABS-CBN)

star awards4 (FILEminimizer)

BEST CELEBRITY TALK SHOW – Aquino And Abunda Tonight (ABS-CBN)

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST – Boy Abunda, Kris Aquino (Aquino And Abunda Tonight / ABS-CBN)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM – I-Witness (GMA-7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST – Sandra Aguinaldo, Kara David, Howie Severino, Jay Taruc (I-Witness / GMA-7)

BEST DOCUMENTARY SPECIAL – Spratlys: Mga Isla Ng Kalayaan (ABS-CBN)

BEST MAGAZINE SHOW – Rated K (ABS-CBN)

BEST MAGAZINE SHOW HOST – Korina Sanchez (Rated K / ABS-CBN)

BEST NEWS PROGRAM – State of the Nation (GMA News TV)

BEST MALE NEWSCASTER – Erwin Tulfo (Aksyon / TV5)

BEST FEMALE NEWSCASTER – Jessica Soho (State of the Nation / GMA News TV)

BEST MORNING SHOW – Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)

BEST MORNING SHOW HOST – Arnold Clavio, Rhea Santos-De Guzman, Ivan Mayrina, Connie Sison, Susan Enriquez, Tani Cruz, Lyn Ching-Pascual, Lhar Santiago, Suzi Abrera, Luane Dy, Love Anover, Tonipet Gaba, Prof. Solita ‘Mareng Winnie’ Monsod, Regine Tolentino, Atty. Gaby Concepcion (Unang Hirit / GMA-7)

star awards6 (FILEminimizer)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM – The Bottomline (ABS-CBN)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST – Boy Abunda (The Bottomline / ABS-CBN)

BEST CHILDREN SHOW – KNC (Kawan ng Cordero) (UNTV 37)

BEST CHILDREN SHOW HOST – Eric Cabobos, Bency Vallo, Moonlight Alarcon, Cid Capulong, Cedie Isip, Kim Enriquez, Tim Argallon, Angelica Tejana, Leanne Manalanzan, Kyla Manarang (KNC / UNTV 37)

BEST SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW – The Buzz (ABS-CBN)

BEST MALE SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST – Ricky Lo (Startalk / GMA-7)

BEST FEMALE SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST – Toni Gonzaga (The Buzz / ABS-CBN)

BEST TRAVEL SHOW – Biyahe Ni Drew (GMA News TV)

BEST TRAVEL SHOW HOST – Drew Arellano (Biyahe Ni Drew / GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW – Gandang Ricky Reyes (GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW HOST – Kris Aquino (Kris TV / ABS-CBN)

Special Awards:

Ading Fernando Lifetime Achievement – Ms. Coney Reyes

Excellence In Broadcasting Lifetime Achievement- Ms. Maria A. Ressa

German Moreno’s Power Tandem Award: – Alden Richards & Maine Mendoza (AlDub) / Liza Soberano & Enrique Gil (LizQuen)

Face of the Night – Bailey Thomas May and Ylona Garcia

Share now!

Comments

comments